Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Dawnej Wigilii czar

21.12.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Szkolne przedstawienia wystawiane z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia to prawdziwe perełki. Ich przegląd zaczynamy od niezwykłej inscenizacji tradycyjnej Wigilii przygotowanej w Osinach. Wystąpili w niej uczniowie wraz ze swymi nauczycielami. Posługując się lokalną gwarą, po mistrzowsku zagrali swe role. Aż szkoda, że na przedstawieniu nie było menadżera któregoś z zawodowych teatrów.

 

W Szkole Podstawowej w Osinach od wielu lat wielką wagę przywiązuje się do kultywowania dawnych tradycji i zwyczajów ludowych oraz ochrony dziedzictwa kulturowego przodków.

Tym razem okazją do tego stało się spotkanie opłatkowe, na które przybyli zaproszeni goście: radni Roman Stompór i Jan Raczyński, sołtys z Osin Jan Zawisza, ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, sekretarz gminy Mirzec Marta Ziomek, zajmujące się oświatą Agata Mundzik i Ewa Barszcz oraz przewodnicząca KGW Barbara Kwapisz. Nie zabrakło również rodziców oraz mieszkańców wsi.

Po serdecznym powitaniu wszystkich przybyłych przez dyrektor szkoły Zofię Siwiec, głos zabrała prowadząca uroczystość uczennica klasy VI – Patrycja Chmielewska. Przypomniała, jaką rolę w polskiej tradycji i wierzeniach odgrywa Wigilia i zwróciła uwagę na jej obrzędową funkcję w kulturze dawnej wsi, po czym na scenę wkroczyli szkolni aktorzy – nauczyciele i uczniowie. Widzowie mogli przenieść się w czasie i obserwować, jak upływał wigilijny wieczór w dawnej wiejskiej izbie. Piękna dekoracja i stroje, stylizowane na gwarę dialogi, nastrojowe kolędy, scenariusz pełen symboli i biblijnych odniesień, ukazujący świat ludowych wierzeń, kultury i realiów życia codziennego. Wszystko to pozwoliło zgromadzonym poczuć „magię” zbliżających się świąt. Na scenie tego dnia wystąpili nauczyciele: Ewa Nowak, Iwona Ankurowska, Aneta Stasiak, Dorota Fituch, Ewelina Śpiewak i Jacek Królak oraz uczniowie: Natalia Łyżwa, Weronika Duralska, Weronika Kosterna, Aleksandra Kramarska, Wioleta Kwapisz i Błażej Bębas. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół prowadzony przez dyrektor Zofię Siwiec.

Po nagrodzonym gromkimi brawami przedstawieniu przyszedł czas na szkolny koncert kolęd, w którym zaprezentowały się wszystkie klasy przygotowane przez wychowawców: Alinę Dudek, Małgorzatę Cichocką, Ewę Nowak, Anetę Stasiak, Iwonę Ankurowską i Ewelinę Śpiewak.  Podsumowaniem tego niezwykłego dnia było łamanie się opłatkiem, życzenia oraz tradycyjny poczęstunek podczas klasowych wigilii.

Uroczystość została przygotowana z pomocą Rady Rodziców, pracowników szkoły: Jadwigi Lipiec, Stanisławy Marczak i Romana Stompora oraz Małgorzaty Spadło z CTL w Osinach, która udostępniła eksponaty z regionalnej ekspozycji.

Tekst: Jacek Królak
Foto: Jacek Rafalski 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl