Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Andrzejkowe zabawy

29.11.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W szkołach szaleństwo andrzejkowych zabaw zwiastujących nadchodzący adwent, pierwszy śnieg, św. Mikołaja i Boże Narodzenie.

 

 

 

Publiczne Przedszkole w Mircu
„Czary – mary, wosku lanie,
Co ma stać się, niech się stanie”.

Tymi słowami 28 listopada 2013r. rozpoczęły się w mirzeckim przedszkolu tradycyjne wróżby andrzejkowe. Wtedy to maluchy z wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w wielkiej zabawie połączonej z tradycyjnymi wróżbami.

Ten stary zwyczaj, pozwalający poznać przyszłość, kultywowany jest już od wieków, początki jego sięgają, bowiem czasów starożytnych. Niewielu jednak wie, że tradycyjne andrzejki obchodzimy  dokładnie w dzień śmierci św. Andrzeja  Apostoła - ucznia  Jana Chrzciciela.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Obecnie uczestniczą w nich wszyscy, każdy bowiem ma prawo poznać, co przyniesie mu los w niedalekiej przyszłości.

W mirzeckim przedszkolu andrzejki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Tak było i tym razem. Gwarancją dobrej zabawy była niespodziewana obecność  tajemniczej Wróżki Rózi, przybyłej prosto z Krainy Kwitnących Kwiatów, w którą na parę godzin wcieliła się wychowawczyni „Pszczółek”- Iwona Strzelec.  Dzięki niej maluchy nauczyły się czarować, poznały również tradycyjne wróżby przepowiadające przed laty naszym prababciom rychłe zamążpójście. Następnie przyszedł czas na samo wróżenie. Było więc poznawanie przyszłości za pomocą butelki, wyciąganie losów szczęścia, wróżenie z butów ustawionych w równym rzędzie oraz rzucanie ich w kierunku drzwi. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, bez którego żadne wróżby andrzejkowe nie mogą się odbyć. W międzyczasie dźwięki skocznej muzyki zapraszały wszystkich uczestników spotkania do ostatniej tanecznej zabawy przed adwentem.  Czekała na nich również miła niespodzianka.  Słodki poczęstunek z rąk samej pani dyrektor Renaty Koriat smakował wybornie i znakomicie regenerował siły małym tancerzom. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

Był to niezwykły dzień dla przedszkolaków, pełen magii i wspaniałej zabawy. Teraz pozostaje tylko wierzyć, że wszystkie andrzejkowe wróżby się spełnią i że tradycja owych wróżb przetrwa wieki.

Tekst: Regina Stachowicz
Foto: Publiczne Przedszkole w Mircu

Gimnazjum Publiczne w Mircu
Młodzież gimnazjum bawiła się na andrzejkach w czwartek, 28 listopada, przy dźwiękach rogowskiej kapeli "Paradise". Nie brakowało śmiałków gotowych zaśpiewać wraz z zespołem ulubiony przebój.
- Żeby tak się uczyli, jak się bawią... - wzdychali rodzice i nauczyciele dozorujący uczniowskie pląsy.
Tekst i foto: Jacek Rafalski
 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl