Niedziela, 5 lipca 2020
imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Strona główna

Święto Niepodległości w szkołach gminy Mirzec

12.11.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Szkolne akademie z okazji Święta Niepodległości to wspaniałe lekcje patriotyzmu i historii.

 

 


Jagodne

W Jagodnem obchody Święta Niepodległości miały miejsce 12 listopada 2013r. Z tej okazji odbył się apel poświęcony w głównej mierze powstaniu styczniowemu, jako że w tym roku przypada  150. rocznica jego wybuchu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Powstanie styczniowe 1863-64 w naszej okolicy”, w którą wplecione były barwne opowieści czytane przez lektorów z klasy IV i VI o bitwach, potyczkach i niezwykłych zdarzeniach powstańczych w Mircu, Wąchocku, Suchedniowie, Świerczku, Gadce, Grzybowej Górze, Kierzu Niedźwiedzim, Wierzbicy oraz Iłży. Wiedzę uczniów  o wydarzeniach 1863 roku dopełniły filmy: „Emisariuszka Langiewicz” (TVP Kielce) oraz „Powstanie styczniowe” –(Muzeum Historii Polski).
Podniosły nastrój apelu spotęgowały wzruszające występy poetyckie uczennic klasy III Emilii Koci i Oliwii Szydełko (I miejsce w Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej w Trębowcu w kategorii kl. I-III) oraz uczennicy klasy VI Aleksandry Sieczki (I miejsce w tym samym konkursie).
Apel został przygotowany pod kierunkiem nauczycielki historii i języka polskiego Wiesławy Działak.
Tekst i foto: SP Jagodne

Małyszyn
W Szkole Podstawowej w Małyszynie uczniowie klas starszych wyjaśnili poprzez uroczysty apel swoim młodszym kolegom i koleżankom, czym jest święto narodowe i patriotyzm. Posłużyli się m.in. słowami ks. Piotra Skargi, który tak się modlił: „Wszechmogący Wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Piękna to modlitwa, bo człowiek jest nie tylko dzieckiem rodziców, ale także dzieckiem swojego narodu, mniej lub bardziej w nim zakorzenionym”.
Stwierdzili, że patriotyzm w narodzie trzeba zawsze pielęgnować. Wymaga to niemałego trudu, który jest udziałem wielu ludzi, ale także każdego z nas.
Tekst i foto: SP Małyszyn

Osiny
„Niepodległa, sercu bliska”. Takie hasło przyświecało akademii, którą w Szkole Podstawowej w Osinach uczczono Święto Niepodległości. Na uroczystość przybył ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, radny Roman Stompór oraz mieszkańcy wsi.
Program został przygotowany przez Iwonę Ankurowską i Jacka Królaka, których wspierała prowadząca zespół wokalno-muzyczny dyrektor szkoły Zofia Siwiec. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VI, którzy przybliżyli, zwłaszcza młodym widzom, trudną drogę Polaków do wolności. W scenariuszu nie zapomniano również o ważnym wydarzeniu z tamtych czasów, które miało miejsce w naszej „małej ojczyźnie” – rozegranej w maju 1915 roku bitwie pod Pakosławiem.
Tekst i foto: SP Osiny

Gimnazjum Publiczne w Mircu
Gimnazjaliści świętowali rocznicę odzyskania niepodległości już od niedzieli, kiedy to niektórzy z nich wzięli udział w uroczystym koncercie „Z pieśnią przez dzieje Polski”, jaki odbył się osińskim centrum Twórczości Ludowej. Szkolny chór wraz z grupą recytującą wiersze wystąpił także 11 listopada z programem artystycznym w mirzeckim kościele.
Szkolne obchody narodowego święta miały miejsce we wtorek 12 listopada. Młodzi artyści za pomocą wierszy i patriotycznych pieśni uczcili jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Nad przygotowaniem uczniów czuwali: Małgorzata i Piotr Spadłowie oraz Edyta Drożdżał. Wspierał ich swą pomocą Sławomir Ziewiecki.
Tekst i foto: Gimnazjum w Mircu

Tychów Stary
W Szkole Podstawowej w Tychowie Starym uroczysta, patriotyczna akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się 12.11.2013r. Akademię przygotowała kl. V pod kierunkiem nauczycielek:. Ali Bonio i Katarzyny Dziewierz. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Uczniowie przedstawili rys historyczny mówiący o tym, jak nasz kraj odzyskał niepodległość  po 123 latach niewoli. Ukazali, jak przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów  najcenniejsze wartości zostały uratowane. Wykreślona z mapy Europy Polska, zaistniała. Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały pieśni. Cała szkoła nagrodziła oklaskami uczniów, którzy wystąpili w akademii.
Tekst i foto: SP Tychów Stary

Tychów Nowy
Tegoroczne Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym uczczono w ciekawy sposób. Zamiast tradycyjnej akademii uczniowie kl. VI i V pod kierunkiem wychowawczyni pani Eulalii Brudek przedstawili ciekawe spotkanie koleżeńskie, w trakcie którego przypominali podstawowe wiadomości historyczne dotyczące wydarzeń z lat 1795-1918. Podkreślali przy tym patriotyzm Polaków, ich nieustającą walkę z zaborcami mimo wielu niepowodzeń i wytrwałość w dążeniu do wyzwolenia zniewolonej ojczyzny. Spotkanie zakończono wysłuchaniem hymnu państwowego w wykonaniu chóru Wojska Polskiego. 
Tekst i foto: SP Tychów Nowy

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl