Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Śniadanie daje moc

12.11.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

8 listopada w szkołach podstawowych obchodzono Dzień Zdrowego Śniadania. Przedstawiamy relacje z Gadki, Małyszyna i Trębowca.

 

 

 

Gadka
8 listopada w Szkole Podstawowej w Gadce odbył się Dzień Zdrowego Śniadania w ramach programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym. Głównymi celami, jakie przyświecały organizatorom, było zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w ich diecie oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie przygotowali i spożyli najważniejszy, pierwszy posiłek dnia. Zadbali o to, aby był on urozmaicony, kolorowy i smaczny. Nauczyciele przygotowali pogadanki oraz prezentacje dotyczące zdrowego odżywiania, a uczniowie wykonali pomysłowe plakaty promujące Dzień Zdrowego Śniadania.

Dzień ten przypomniał przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom jak ważne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników młodemu organizmowi już na początek dnia. To warunek, aby dziecko miało energię i siłę do codziennych wyzwań i nauki. Śniadanie jest niezwykle ważnym, jednak często niedocenianym posiłkiem.  Dzięki śniadaniu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji              i mają siłę do zabawy.

Szkoła Podstawowa w Gadce od wielu lat aktywnie realizuje zagadnienia edukacji zdrowotnej biorąc udział w licznych programach edukacyjnych tj.: „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole” i „Trzymaj formę”.
Tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Gadce

Małyszyn
Uczniowie klas 0 – III Szkoły Podstawowej im. E. Staniewskiej w Małyszynie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji w szkole uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali zdrowe śniadanie, udowadniając tym samym, że jest to najważniejszy posiłek dnia. Najważniejszym celem programu jest zwiększenie wśród dzieci świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennej diecie oraz przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia.

Uczniowie szkoły w Małyszynie, po przypomnieniu zasad zdrowego żywienia, podzieleni na zespoły pod wodzą nauczycieli z zapałem zabrali się do przygotowywania zdrowego i pysznego śniadania. W akcję przygotowania posiłku chętnie zaangażowali się również rodzice dzieci, przygotowując produkty. I tak zerówka wraz z wychowawczynią Mileną Michalską-Świercz przygotowała zdrowe i kolorowe koreczki, uczniowie klas I i III z wychowawczynią Bożeną Zielińską przyrządzili pyszne i zdrowe płatki, musli oraz twarożki, natomiast uczniowie klasy II z wychowawczynią Elżbietą Michalską świetnie podołali zadaniu przygotowania zdrowych i smacznych kanapek. Gdy wszystkie klasy wykonały woje zadania, uczniowie udali się na wspólne śniadanie, podczas którego mogli skosztować smakołyków przygotowanych przez swoich kolegów i koleżanki z innych klas. Wszystkie dania cieszyły się dużą popularnością, a dzieci z chęcią jadły śniadanie. Cudowny widok zadowolonych i uśmiechniętych dzieci, jedzących wspólnie śniadanie sprawił, że z pewnością nie było to ostatnie takie wydarzenie w szkole i na pewno podobne śniadania zostaną zorganizowane w przyszłości.
Tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Małyszynie

Trębowiec
W Szkole Podstawowej w Trębowcu w realizacji zadań programu wzięli udział uczniowie klas  0 – III. Pracując w specjalnie utworzonych klubach, solidnie przygotowali się do sporządzenia zdrowego śniadania. Poznali i utrwalili zasady zdrowego stylu życia, wykonali czapki kucharskie i gazetkę tematyczną. Czytali wiersze i artykuły o zdrowiu. Rozmawiali z nauczycielami i rodzicami o tym, jak wspólnie przygotować śniadanie. Ustalili jasne, precyzyjne zasady współpracy.

Kiedy nadszedł ten ważny dzień w szkole, spotkali się uczniowie, rodzice, babcie, nauczyciele, aby wspólnie przygotować najważniejszy posiłek dnia - śniadanie. Na stołach pojawiło się mnóstwo warzyw i owoców – same witaminy niezbędne dla zdrowia. Uczestnicy spotkania chętnie i z zapałem przystąpili do pracy. Przygotowali wspólnie pyszne i zdrowe potrawy dla całej społeczności szkolnej. Pracowali w myśl zasady: ,,Zdrowo i smacznie”, dzięki czemu byli zadowoleni ze swojej pracy.

Klasy 0 – I  zadbały o naturalne soki, klasa II wykonała kolorowe i apetyczne koreczki, a klasa  III przygotowała różnobarwne kanapki i owocowe sałatki. Realizacji programu ,,Śniadanie daje moc” podjęły są panie: Urszula Gaik, Irena Stachowicz i Dorota Tomkowska.
Tekst i foto: SP Trębowiec

Mirzec
33 uczniów z klasy II a i II b ze swoimi wychowawczyniami Renatą Bogucką oraz Iwoną Grzesik- Kleczaj utworzyło „Klub - Śniadanie Daje Moc” i zorganizowało w szkole wspólne, zdrowe śniadanie. Podstawowym założeniem Programu „Śniadanie Daje Moc” jest uświadomienie dzieciom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki temu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Uczniowie samodzielnie przygotowywali posiłek z różnych zdrowych produktów. Efektem końcowym tego dnia była wspólna konsumpcja przygotowanego śniadania.
Tekst i foto: Renata Bogucka, Iwona Grzesik- Kleczaj

Osiny
W Szkole Podstawowej w Osinach od dłuższego czasu podejmowane są różne działania promujące zdrowe odżywianie. 8 listopada uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom zalet i znaczenia tego najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Omówiono składniki, z których dzieci miały przygotować swoje kulinarne dzieła oraz ich wartość odżywczą. Zwrócono uwagę na higienę przygotowywania posiłków i konieczność starannego umycia rąk przed pracą.

Dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe. „Zerówka” wykonywała koreczki owocowe i warzywne, klasa I i II – sałatkę owocową, zaś trzecioklasiści – kolorowe kanapki. W przygotowywaniu posiłków pomagali rodzice, na których współpracę szkoła może zawsze liczyć.

Po wykonaniu zadań dzieci przystąpiły do spożywania wspólnego śniadania, częstując się nawzajem przygotowanymi w grupach daniami. Wielu uczniów z apetytem pałaszowało zdrowe jedzenie w szkolnym „Kąciku śniadaniowym”. Przy okazji wysłuchali ciekawej pogadanki na temat wartości śniadania. Dowiedzieli się, że posiłek ten daje energię do nauki, pozwala lepiej skoncentrować się podczas zajęć, a nawet zgodnie się bawić. Zwrócono także uwagę na problem niedożywienia dzieci w Polsce.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, którzy czasem lekceważyli konieczność spożywania śniadania, docenią jego „moc” i już nigdy nie będą przychodzili do szkoły z pustym żołądkiem.
Tekst i foto: SP Osiny

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl