Sobota, 4 lipca 2020
imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

Strona główna

Święto sportu, rekreacji i folkloru w Małyszynie

29.09.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Małyszyn

Ostatnia sobota była w Małyszynie świętem sportu, rekreacji i folkloru. Po pięciu miesiącach intensywnych prac budowlanych został ukończony projekt „Active – Małyszyn Górny dla Ciebie”.  28 września 2013r. nastąpiło przecięcie wstęgi na nowo wybudowanych obiektach. Uroczystość została połączona z I Gminnym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych.


Strefa „Active – Małyszyn Górny dla Ciebie” została zrealizowana dzięki inicjatywie radnych sołectwa Małyszyn Agnieszki Idzik-Napiórkowskiej i Kazimierza Kozła oraz wsparciu Wójta i Rady Gminy Mirzec. Środki na budowę z Unii Europejskiej (215 026 zł) zostały pozyskane za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem na Rzecz Rozwoju”. Pozostałą kwotę (154 469 zł) pokryła gmina Mirzec ze środków własnych. Łączny koszt inwestycji, realizowanej przez firmę Tombud ze Skarżyska-Kamiennej,  wyniósł 369 495 zł. W jej ramach wykonano wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią, zadaszoną scenę obok szkoły, rekreacyjną altanę z grillem i lawkami oraz 8 miejsc parkingowych. Przebudowano nieużywane pomieszczenia szkoły na miejsce spotkań mieszkańców wsi. Miniświetlicę wyposażono w kuchenne zaplecze i sprzęt multimedialny. Zagospodarowano również teren wokół sali gimnastycznej.

Na uroczystość oddania do użytku opisanej wyżej inwestycji przybyły władze gminy: wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Seweryn, wiceprzewodniczący Jan Raczyński, sekretarz Marta Ziomek, kierownik gminnych inwestycji i powiatowy radny Ryszard Nowak, kierownik oświaty Agata Mundzik, radni z Małyszyna Agnieszka Idzik-Napiórkowska i Kazimierz Kozieł. Był także poesł PiS Krzysztof Lipiec i sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś. Nie zabrakło również kierownik Gminnego Domu Kultury Doroty Tomaszewskiej, inspektor ds. kultury i sportu Anny Piątek, pracowników gminy, dyrektorów szkół oraz sołtysów.

Pierwszym z przemawiających na uroczystości był poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. Po nim głos zabrali: wójt Marek Kukiełka oraz przewodniczący Mirosław Seweryn, którzy przekazali dyrektor Szkoły Podstawowej w Małyszynie odkurzacz do usuwania z boiska liści. Wójt Marek Kuiełka przypomniał, że dzięki dobrej współpracy z Radą Gminy powstały w trakcie obecnej kadencji tak cenne obiekty jak Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, strefa sportowa w Tychowie Nowym i boiska orlika w Mircu. Następnie głos zabrali prezes LGD i zarazem radna Agnieszka Idzik-Napiórkowska oraz radny Kazimierz Kozieł, który wyraził nadzieję, że i w Małyszynie, podobnie jak w innych wsiach, powstanie zespół folklorystyczny. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małyszynie Katarzyna Rychlik podziękowała całej Radzie Gminy i wójtowi Markowi Kukiełce za wspaniały prezent dla dzieci i całej wsi. Zadowolenie z ukończenia budowy wyraził również radny powiatowy Ryszard Nowak.

Przecięcia wstęgi i symbolicznego otwarcia strefy rekreacyjno-sportowej dokonali: wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Mirosław Seweryn, poseł Krzysztof Lipiec, wykonawca Toamasz Biskup, dyrektor Katarzyna Rychlik, radna Agnieszka Idzik-Napiórkowska, radny Kaziemierz Kozieł, kierownik inwestycji Ryszard Nowak, sołtys Jan Zięba oraz przedstawiciele dzieci.

Boisko poświęcił pochodzący z Małyszyna ksiądz Bartłomiej Goździewski.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część sportowo-kulturalna. Na nowym boisku trwały pierwsze oficjalne rozgrywki sportowe prowadzone przez Marcina Gruszczyńskiego, a na sali gimnastycznej rozpoczął się I Gminny Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wystąpiły wszystkie działające na terenie gminy Mirzec zespoły: „Kumosie”, „Osinianki”, „Trębolanki”, „Jutrzenka”, „Tychowianie” oraz połączone siły „Gromady” i „Sąsiadów”. Gościnnie wystąpiły „Jasieniczanki Dolne” z Jasieńca Dolnego. Zespołom akompaniował Piotr Gąsowski, który przygotowuje je do występów. Każda z grup otrzymała z rąk prezes LGD Agnieszki Idzik-Napiórkowskiej oraz wójta Marka Kukiełki pamiątkowe puchary wykonane przez Szkołę Podstawową w Małyszynie, słodycze i segregatory na nuty. Po występach rozpoczęła się wspólna zabawa, która udowodniła, że skoczna ludowa muzyka łączy pokolenia.

Każdy z przybyłych na imprezę mógł skosztować wspaniałego bigosu serwowanego przed przeglądem zespołów folklorystycznych oraz kawy i herbaty.

Uroczystość prowadzili Aneta Cieśla i Grzegorz Kozik. W jej wspaniałe przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowali się dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Małyszynie, rodzice dzieci uczęszczających do małyszyńskiej szkoły z przewodniczącą Rady Rodziców Iwoną Stępień na czele oraz mieszkańcy wsi.

Kolejne spotkanie z folklorem w Małyszynie za rok.

Tekst i foto: J.R.


Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl